Розмір плати за харчування дітей у ХЗДО встановлюють за поданням закладів місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування або підприємства, організації та установи, які перебувають у державній (комунальній) власності та мають у своєму підпорядкуванні заклади дошкільної освіти з урахуванням матеріального стану сім’ї та режиму роботи закладу. Така норма передбачена п.2.2 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом МОН від 21.11.02 р. № 667 (далі – Порядок № 667).
Вартість харчування однієї дитини на день розраховує бухгалтерія, відповідно до норм харчування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.04 р. № 1591, постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.1992 року № 258 «Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів для осіб» та цін на продукти. Пунктом 2.9 Порядку № 667 визначено, що батьки сплачують лише за дні відвідування дитиною закладу. За дні, у які дитина не відвідувала заклад (у разі хвороби, карантину, санаторного лікування, відпустки батьків або осіб, які їх замінюють, у літній оздоровчий період тощо), плата з батьків не справляється.
Плата за харчування дітей в ЗДО у 2024-2025 н. р. з 1 січня становить 60,00 грн на день для дітей віком від 1-го до 4-х років та 60,00 грн для дітей віком від 5-ти до 6(7) років (з розрахунку: 40% – бюджетні кошти та 60% – батьківська плата).
Від плати за харчування дітей у закладі дошкільної освіти можуть бути звільнені цілком або частково окремі категорії осіб відповідно до чинного законодавства. Відповідно до пункту 2.5 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернат них навчальних закладах, затвердженого наказом МОН від 21.11.2002 р. № 667 звільнення батьків від плати або зменшення розміру плати за харчування дітей у закладах проводиться щорічно і може переглядатися протягом року, але не більше одного разу, та запроваджується в місячний термін після подання відповідних документів (довідок про сукупний дохід кожного члена сім'ї за попередній квартал, виданих за місцем отримання доходів, і довідки про склад сім'ї, виданої житлово-комунальними організаціями тощо. Пунктом 2.10 Порядку № 667 встановлено, що з осіб, які мають право на пільги, але не подали необхідних документів щодо звільнення від плати або зменшення розміру плати, плата справляється в повному обсязі, без урахування пільг.
На підставі Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах пільгами на харчування користуються наступні категорії дітей:
∙ діти-сироти та діти, що позбавлені батьківського піклування;
∙ діти із сімей, сукупний дохід в яких на кожного члена за попередній квартал не перевищив рівня прожиткового мінімуму;
∙ діти-інваліди;
∙ діти, батьки, яких мають посвідчення чи довідку учасника АТО;
∙ 50% від вартості діти із багатодітних сімей, у яких троє і більше дітей.
Для оформлення пільги на харчування необхідно надати наступні документи:
Діти з малозабезпечених сімей:
∙ Довідка з Управління праці та соціального захисту населення (оригінал) (поновлюється 1 раз у півроку)
∙ Ксерокопія свідоцтва про народження дитини.
Діти з багатодітних сімей (троє і більше дітей віком до 18 років) (оплата за харчування 50 %)
∙ Ксерокопія свідоцтв про народження всіх дітей
∙ Ксерокопія посвідчення багатодітної сім'ї
Для одиноких матерів пільги Законом не передбачені.
Документи подаються при зарахуванні дитини в дитячий садок або на момент встановлення пільг.
Пільга встановлюється з моменту подачі всіх документів.